Witamina C — jak działa na skórę twarzy

Kobieta dbająca o skórę twarzy

Królowa witamin jest tylko jedna. I wcale nie ma w tym stwierdzeniu przesady, ponieważ witamina C znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii, czyniąc wiele dobrego dla cery. Nazywana jest także witaminą młodości — tutaj też nie ma słów na wyrost. Sprawdź, jak witamina C działa na skórę twarzy.

Jak działa i na co może pomóc 

Działanie witaminy C na ludzki organizm jest nieocenione. Bierze ona udział w licznych procesach metabolicznych. Jest doskonałym wsparciem podczas przeziębień. A jak działa w formie preparatów bezpośrednio aplikowanych na skórę? 

Witamina C w kosmetologi znalazła szerokie zastosowanie. Została dokładnie przebadana naukowo, dlatego nie od dziś wiadomo, jak wiele dobrego potrafi zrobić dla naszej cery. W dodatku jest dobrze tolerowana przez skórę i odpowiednia do pielęgnacji niemal w każdym wieku. 

Co takiego kryje w sobie ten wręcz magiczny związek organiczny? Mocą witaminy C jest silne działanie antyoksydacyjne. A zatem wolne rodniki nie mają z nią szans, czyli jedna z najważniejszych przyczyn starzenia się skóry. Preparaty z witaminą C na twarz są także niezastąpione w walce z przebarwieniami skóry. Ale to nie wszystkie dobroczynne właściwości. Więcej dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Witamina C serum

Rodzaje produktów z witaminą C do twarzy

W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych znajduje się cały arsenał preparatów z witaminą C na twarz o różnym stężeniu i różnych formach.  Jeśli o tych ostatnich mowa, to jakie są najczęściej stosowane? Wyróżnia się kilka form witaminy C, do najczęstszych należą: 

  • Kwas L-askorbinowy — jest to czysta witamina C, która ulega szybkiemu utlenieniu. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, dlatego działa wyłącznie w naskórku. Jej działanie jest bardzo szybkie, już po nałożeniu na skórę widać efekt rozświetlenia.
  • Glukozyd askorbylu — wytwarzany jest z witaminy C i naturalnej skrobi. Świetnie radzi sobie w głębszych warstwach naskórka, jak również w skórze właściwej. Dzięki hamowaniu produkcji melaniny zmniejsza przebarwienia. Bierze także udział w odbudowie kolagenu.
  • Palmitynina askorbylu — to pochodna witaminy C, charakteryzująca się dużą stabilnością, a małą aktywnością biologiczną. Doskonale zatem sprawdza się na powierzchni skóry, zwalczając procesy starzenia się skóry.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu — ma silne właściwości antybakteryjne. Już przy stężeniu 1% działa przeciwtrądzikowo.
  • Tetraizopamitynian askorbylu — obecnie najefektywniejsza forma witaminy C, która jest stosowana w kosmetykach. Świetnie radzi sobie z redukcją przebarwień na skórze. 

Znamy już najpopularniejsze formy witaminy C stosowane w kosmetyce. A jakie są rodzaje produktów z witaminą C? Otóż możliwości jest mnóstwo. Substancja ta zaskarbiła sobie tak wiele zwolenników, że aż powstała cała gama wszelkich produktów z jej udziałem. Na sklepowych półkach i w gabinetach kosmetycznych spotkasz:

  • kremy z witaminą C
  • maści z witaminą C
  • olejki z witaminą C
  • sera z witaminą C
  • sproszkowana witamina C na twarz
  • krople z witaminą C 

Jeśli nie wiesz, na jaki preparat postawić. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgniecie rady specjalisty.

Kosmetyczka trzymająca w dłoniach preparat z witaminą C

Zabiegi z witaminą C na twarz 

Salony beauty od lat znają dobroczynne działanie witaminy C na skórę. Powstało wiele usług, w których królowa witamin stanowi główny składnik zabiegu na twarz, ale także często wykorzystywana jest jako dodatek wzmacniający efekty zabiegów. 

Retix C 

Zabieg Rerix C opiera się na dwóch składnikach aktywnych: retinolu i witaminie C. Oba wykazują silne działanie anti-age, a w połączeniu to prawdziwa bomba przeciw wolnym rodnikom. To także dokonały zabieg dla osób, które chcę zredukować niedoskonałości skóry, a więc żegnajcie zaskórniki i rozszerzone pory. 

Już po pierwszym zabiegu zauważysz rozświetlenie skóry, spłycenie drobnych zmarszczek, zmniejszenie stanów zapalnych (lub całkowite ich wygaszenie), nawilżenie. Efekty są widoczne po upływie kilku dni, najpierw następuje dość silne złuszczenie skóry. Dlatego Retix C najlepiej zaplanować w tygodniu, w którym nie masz zaplanowanych ważnych spotkań. 

C-Peel 

C-Peel działa wielokierunkowo bazując na cudownych właściwościach witaminy C, a dokładniej na jej pochodnej — glukozyd askorbylu. Ponadto podczas zabiegu mogą zostać wykorzystane inne składniki, takie jak: kwas hialuronowy, hydrokwasy, retinol czy pantenol. W zależności od gabinetu kosmetologicznego skład lub zakres zastosowanych składników może się różnić. Kosmetolog doradzi Ci, która mieszanka będzie najlepsza dla Twojej skóry. 

Najczęstsze zastosowania zabiegu C-Peel to: 

  • spowolnienie procesu starzenia skóry
  • rozświetlenie skóry
  • redukcja przebarwień
  • poprawa nawilżenia
  • zwiększenie elastyczności skóry
  • zmniejszenie widoczności naczynek

Witamina C jako dodatek do zabiegów 

Królowa witamin często wykorzystywana jest w różnego rodzaju zabiegach na twarz jako dodatek. Nic w tym dziwnego, ponieważ jej obecność zwiększa spektakularny efekt. Może być wykorzystywana w postaci ampułek, kremów, olejków, maseczek i pod wieloma innymi postaciami. 

Kobieta po zabiegu z wykorzystaniem witaminy C

Efekty stosowania witaminy C na twarz 

Efekty stosowania witaminy C na twarz zazwyczaj są szybko zauważalne. Zakres jej stosowania jest szeroki. W kosmetologii wykorzystuje są ją w różnych formach, w zależności od potrzeb skórnych. 

Poniżej znajdziesz kilka obszarów, w których witamina C działa wręcz rewelacyjnie: 

  • Opóźnia i niweluje proces starzenia się skóry. Dzieje się tak, ponieważ wspomaga produkcję kolagenu.
  • Zapobiega powstawaniu tzw. pajączków, ponieważ wspomaga organizm w uszczelnianiu naczyń krwionośnych.
  • Rozjaśnia skórę i zapobiega przebarwieniom, hamując produkcję melaniny.
  • Wspomaga leczenie trądziku, dzięki właściwościom przeciwzapalnym.
  • W pewnym stopniu zabezpiecza skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Czy można stosować witaminę C na twarz latem

Jeśli spotkałaś się z informacją, że nie należy stosować witaminy C na twarz latem, to jest to mit! Jest wręcz odwrotnie. Okres, w którym warto sięgać po witaminę C na twarz, to właśnie najcieplejsza pora roku. Kwas askorbinowy sprawdza się bowiem jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie olejków czy serów przed nałożeniem kremów z SPF.

Kobieta nakładająca krem z witaminą C

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania witaminy C na twarz 

Ogólnie nie występują przeciwwskazania do stosowania witaminy C na twarz. Jednak jeśli w swojej domowej pielęgnacji, stosujesz kosmetyki z jej udziałem i zauważasz np. wysypkę czy łuszczenie, warto zasięgnąć rady specjalisty. Każdy z nas jej inny, a tym samym skóra może różnie reagować na to, co się na nią nakłada, nawet na preparaty, które ogólnie uważa się za bezpieczne. 

Warto wiedzieć, że witaminy C nie powinno łączyć się na własną rękę z innymi substancjami, takimi jak: retinol, kwasy AHA i BHA czy niacynamidem.

Podobne artykuły