Wypadanie włosów a hormony

0
171

Wypadające włosy to problem trapiący wiele osób. Może być spowodowany wieloma czynnikami, a jednym z nich są zaburzenia hormonalne. Jakie hormony powodują wypadanie włosów i jak poradzić sobie w takiej sytuacji, podpowie dziś specjalistka z Instytutu Trychologicznego – Zdrowie dla Włosa.

Kiedy mówimy o wypadaniu włosów?

Człowiek w procesie fizjologicznego cyklu życia włosa przeciętnie traci od 45 do 100 włosów w fazie telogenowej dziennie. Jeśli tracimy dziennie 200 włosów lub więcej i jest to zjawisko utrzymujące się przez kilka tygodni, może stanowić powód do niepokoju. Przyczyn wypadania włosów może być wiele, ale zazwyczaj ten stan wywoływany jest przez zaburzenia hormonalne. Zachwiana gospodarka hormonalna sprawia, że organizm przestaje prawidłowo funkcjonować, a w efekcie tego może dochodzić do nadmiernego wypadania włosów lub wręcz łysienia. Do hormonów odpowiedzialnych za stan włosów, ich barwę, grubość oraz wypadanie zalicza się: testosteron i jego pochodną dihydroksytestosteron (DHT), tyroksynę, estrogeny i progesteron.

Łysienie androgenowe

Nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na testosteron i jego aktywną formę DHT jest przyczyną występowania łysienia androgenowego. Szacuje się, że pojawia się ono nawet u 95% mężczyzn. Ten rodzaj łysienia obserwowany jest także u kobiet, u których stwierdza się niedobory hormonów żeńskich lub nadmiar hormonów męskich. DHT powstaje przy udziale enzymu 5-α-reduktazy, a jego działanie jest ok. 5 razy silniejsze niż samego testosteronu. Na skutek nadwrażliwości mieszków włosowych na DHT dochodzi do ich miniaturyzacji, przez co włosy stają się coraz cieńsze, bardziej podatne na uszkodzenia i optycznie jest ich coraz mniej. Po dłuższym czasie dochodzi do ich postępującej utraty.

Wypadanie włosów spowodowane problemami z tarczycą

Jeśli tarczyca produkuje zbyt dużo (nadczynność) lub zbyt mało (niedoczynność) hormonów (w szczególności tyroksyny) dochodzi do wzmożonego wypadania włosów. Jedyną możliwością zahamowania tego procesu jest podjęcie właściwego leczenia pod opieką endokrynologa i wyrównanie stężenia hormonów tarczycowych. Niedoczynność tarczycy wiąże się z ogólnoustrojowym spowolnieniem procesów metabolicznych, w tym również w obrębie komórek włosów. Taki stan doprowadza do ich spowolnionego wzrostu i nadmiernego wypadania. Włosy stają się szorstkie, pozbawione połysku i podatne na uszkodzenia. Natomiast w przypadku niedoczynności tarczycy włosy są co prawda miękkie i błyszczące (na skutek nadmiernego wydzielania łoju), ale również dość przerzedzone.

Spadek poziomu estrogenów

Estrogeny w organizmie kobiety odpowiadają za szereg funkcji, w tym za gęstość i jakość włosów. Prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych jest gwarantowane przez równowagę pomiędzy stężeniem estrogenów i progesteronu, a jej brak doprowadza do przerzedzania oraz wzmożonej łamliwości włosów. Do tego rodzaju zaburzeń dochodzi przy niedoborze niektórych witamin oraz przyjmowaniu pewnych grup leków (m.in. środki antykoncepcyjne zawierające gestagen). Estrogeny odpowiadają za wydłużenie fazy anagenu, zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów, a także pobudzają mieszki włosowe do syntezy nowych włosów. Wysokie stężenie estrogenów (np. w czasie ciąży) sprawia, że włosy są błyszczące, gęste i zdrowe. Gdy ich stężenie gwałtownie spada (po porodzie, w okresie menopauzy) włosy zaczynają nadmiernie wypadać, są osłabione i pozbawione naturalnego połysku. Jednak poporodowe wypadanie włosów jest tymczasowe i stabilizuje się po upływie kilku miesięcy, a to spowodowane menopauzą stopniowo ulega pogłębieniu.

W przypadku nadmiernego wypadania i innych problemów z włosami oraz skórą głowy, warto udać się po profesjonalną pomoc do trychologa. Po szybką diagnozę i skuteczną terapię zapraszam do Instytutu Trychologicznego – Zdrowie dla Włosa!

 

Poprzedni artykułOdkryj nową stronę Booksy.com!
Następny artykułDlaczego warto myć buzię dwa razy?
dr n. med. Maria Krajewska
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, ukończyła także studia podyplomowe z trychologii medycznej. Specjalizuje się w endokrynologii, jest też ekspertem w zakresie diagnostyki laboratoryjnej oraz ziołolecznictwa. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, wykorzystuje nowoczesne technologie diagnostyczne i zabiegowe. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego a także Międzynarodowego Stowarzyszenia Trychologii Klinicznej i Estetycznej ICATA. Korzysta wyłącznie z naturalnych i ekologicznych kosmetyków trychologicznych wiodących marek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here