Wypadanie włosów – jak sobie pomóc?

0
127
Nice relaxation with morning readings

Gdy świat wymaga od nas doskonałego wyglądu oraz nienagannej sylwetki, wypadanie włosów stanowi poważny problem, nie tylko natury estetycznej. W dzisiejszym artykule ekspert z Instytutu Trychologicznego – Zdrowie dla włosa opowie, w jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc trychologa i jakimi metodami posługuje się ta specjalizacja.

Czym jest trychologia?

Stan skóry głowy i włosów stanowi odzwierciedlenie tego, co dzieje się w naszym organizmie. Wpływ mają na nie m.in. choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, nowotwory, zaburzenia hormonalne, niedobory witamin oraz makro- i mikroelementów. Również stres, niewłaściwa dieta oraz pielęgnacja odbija się na ich kondycji. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z tym problemem, a jedynym rozwiązaniem może być wizyta u specjalisty zajmującego się włosami oraz skórą głowy – trychologa. Trychologia jest stosunkowo nową, dynamicznie rozwijającą się dziedziną wiedzy z pogranicza kosmetologii, dermatologii, medycyny estetycznej i fryzjerstwa. Zadaniem trychologa jest dogłębna analiza możliwych przyczyn problemu, wyników badań obrazowych oraz laboratoryjnych i postawienie trafnej diagnozy. Później następuje leczenie problemu poprzez dobór właściwych suplementów, preparatów do pielęgnacji domowej oraz wdrożenie procedur zabiegowych. Najczęstszą dolegliwością, z jaką pacjenci zgłaszają się do gabinetu trychologicznego, jest nasilone wypadanie włosów oraz łysienie.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Pierwsza wizyta w gabinecie trychologicznym rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem. Następnie zalecane jest wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych. Kolejnym etapem wizyty jest badanie skóry głowy i włosów profesjonalnym analizerem trychologicznym.

Umożliwia on zbadanie siedmiu różnych parametrów (m.in. grubość włosa, stan mieszków włosowych, ilość włosów na 1 cm2 skóry głowy, keratynizacja, stan naczyń krwionośnych, stan utraty włosów). Innym stosowanym urządzeniem jest mikroskop trychologiczny DinoLite (powiększenie 800x). Dzięki tak rozbudowanemu badaniu można ustalić, jaki problem istnieje w obrębie skóry głowy, mieszków włosowych lub samych włosów. Na jego podstawie można również z bardzo dużą dokładnością określić rodzaj skóry głowy i jej potrzeby. Jest to niezbędne przy doborze indywidualnej kuracji oraz metod zabiegowych.

Terapia laserowa na wypadanie włosów

Trychologia korzysta z wielu metod pomocnych w walce zarówno z nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem męskim typu androgenowego, jak i problemami skóry głowy (łupież, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca owłosionej skóry głowy, przesuszenie, łojotok, nadwrażliwość, świąd, stany zapalne skóry głowy). Najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się stosując terapię laserem LLLT (ang. Low Level Laser Therapy) oraz wszelkie rodzaje mezoterapii (bezigłowa, mikroigłowa, mikroigłowa frakcyjna). Laser LLLT emituje światło czerwone o odpowiedniej długości fali, które zamieniane jest w skórze na energię chemiczną. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia metabolizmu w skórze głowy i mieszkach włosowych. Hamuje to wypadanie włosów i pobudza je do wzmożonego wzrostu. Zabieg jest doskonałym rozwiązaniem także w przypadku łysienia androgenowego (typu męskiego i kobiecego). Powoduje on bowiem aktywację mieszków włosowych, niweluje miniaturyzację włosów oraz wrażliwość mieszków włosowych na DHT (dihydroksytestosteron). Przywraca także intensywny kolor włosów. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, bezinwazyjny i nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. Poniższe zdjęcia prezentują stan pacjentów przed i po zabiegu laserem LLLT.

Mezoterapia w trychologii

Podstawowym zadaniem mezoterapii w formie bezigłowej lub mikroigłowej jest natomiast dostarczanie do skóry właściwej i mieszków włosowych substancji odżywczych (witaminy, mikro- i makroelementy, aminokwasy, peptydy, ekstrakty roślinne, komórki macierzyste), przez co uzyskuje się szybszy wzrost włosów. Zabieg polega na wprowadzeniu do wnętrza skóry właściwej substancji aktywnych za pośrednictwem rollera, dermapena lub też sono- i jonoforezy (prądy galwaniczne i ultradźwięki). Wszystko to w celu ułatwionego transportu substancji odżywczych do mieszków włosowych i pokonania bariery naskórkowej (bariera Reina). W przypadku występowania problemów skóry głowy (m.in. łojotok, łupież, nadmierna suchość, zapalenia skóry głowy) najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się stosując specjalistyczne linie kosmetyków trychologicznych na bazie naturalnych składników, których działanie jest wzmacniane przez działanie prądów galwanicznych lub prądów Darsonvala.

Jeżeli borykasz się z problemem wypadania włosów lub szukasz wskazówek, jak pielęgnować wymagającą skórę głowy, serdecznie zapraszam Cię do mojego gabinetu.

 

Poprzedni artykułNa co zwracać uwagę w salonie manicure?
Następny artykułJak poradzić sobie z łupieżem
dr n. med. Maria Krajewska
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, ukończyła także studia podyplomowe z trychologii medycznej. Specjalizuje się w endokrynologii, jest też ekspertem w zakresie diagnostyki laboratoryjnej oraz ziołolecznictwa. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, wykorzystuje nowoczesne technologie diagnostyczne i zabiegowe. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego a także Międzynarodowego Stowarzyszenia Trychologii Klinicznej i Estetycznej ICATA. Korzysta wyłącznie z naturalnych i ekologicznych kosmetyków trychologicznych wiodących marek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here