Jakie są przyczyny wypadania włosów? Co robić, gdy włosy zaczynają wypadać?

0
255

Przyczyny wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn są bardzo zróżnicowane. Czasami za taki stan rzeczy odpowiadają niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne lub zła dieta. Niekiedy przyczyna tkwi w zaburzeniach hormonalnych, stresie lub różnorodnych schorzeniach, które nas dotykają. Często tendencję do wypadania włosów dziedziczymy po przodkach i nie mamy na to zbyt dużego wpływu. Niemniej jednak, bez względu na to, jakie są przyczyny wypadania włosów, należy podjąć próbę walki z nimi natychmiast, jak tylko zauważymy problem.

Dlaczego włosy wypadają?

Fizjologiczna wymiana włosów na głowie jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Codziennie tracimy około 100 włosów, co oznacza, że ich cykl życiowy dobiegł końca. Na ich miejscu powstają nowe, dlatego ich utrata jest niezauważalna i nie ma wpływu na wygląd naszej czupryny. Niestety wiele osób zmaga się z nadmiernym wypadaniem włosów, czyli tracą ich dużo więcej, niż przewiduje norma. Wówczas problem jest poważniejszy.

Jeśli chodzi o wypadanie włosów przyczyna może być niejedna. Warunkiem osiągnięcia sukcesu i szybkiego zażegnania problemu jest błyskawiczne rozpoznanie powodu utraty włosów i wyeliminowanie szkodliwego czynnika. W jednych przypadkach może to być dość łatwe, gdyż wynikiem takiego stanu rzeczy może być zła pielęgnacja i stylizacja czy nieodpowiednia dieta. Zmiana nawyków czy wzbogacenie diety o niezbędne składniki szybko przyniosą oczekiwany rezultat. Gorzej jest w sytuacji, gdy za wypadanie włosów odpowiadają geny czy trudna do wyleczenia choroba.

Wypadanie włosów przyczyny

Zmiany hormonalne

Bardzo często włosy wypadają w wyniku zmian hormonalnych, jakie następują w naszym organizmie. Lekarze szacują, że z tego powodu włosy traci wielu mężczyzn po 40 – 50 roku życia oraz kobiety, które odstawiły antykoncepcję doustną, urodziły dziecko czy weszły w okres menopauzy. Odpowiedzialny za ten proces jest testosteron. Jeśli hormon ten produkowany jest w nadmiarze, zaczyna niszczyć mieszki włosowe, które się zmniejszają, a faza wzrostu włosa ulega skróceniu. Mówimy wówczas o łysieniu androgenowym.

Wprawdzie testosteron to męski hormon, ale u kobiet również występuje, tyle że w mniejszej ilości. Wzrost jego stężenia spowodowany jest chorobą nadnerczy, jajników, zespół Cushinga czy wchodzenia w okres menopauzy. U mężczyzn łysienie androgenowe początkowo objawia się utratą włosów na czubku głowy. Tworzą się również charakterystyczne zakola. Z czasem prawie wszystkie włosy wypadają. Kobiety natomiast tracą włosy z przodu i na czubku głowy. U nich nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, lecz do znacznego przerzedzenia włosów.

Do innych przyczyn wypadania włosów, które mają podłoże hormonalne, zaliczamy schorzenia tarczycy i hiperprolaktynemia (związana z okresem laktacji).

Choroby

Bardzo wiele chorób, z którymi niejednokrotnie się zmagamy, może przyczyniać się do wypadania włosów. Oto niektóre z nich:

  • Choroby tarczycy – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy wpływają na utratę włosów. Na skutek niedoczynności włosy stają się cienkie, słabe i przerzedzone. Przy nadczynności może pojawić się łysienie plackowate lub uogólnione. Z tarczycą związana jest również choroba Gravesa i Basedowa. Przy tej dolegliwości tarczyca jest pobudzana do tworzenia swoistej immunoglobuliny. Substancja ta przyspiesza procesy metaboliczne zachodzące w organizmie, w wyniku czego włosy szybciej się starzeją i wypadają.
  • Choroby skóry głowy – do częstych przyczyn wypadania włosów zaliczamy również grzybicę skóry głowy. Na skutek tego schorzenia, na głowie można zaobserwować całe place, z których wypadły włosy. Jeśli grzyby wnikną do wnętrza organizmu przez rany na skórze, mogą zasiedlić okolice mieszków włosowych i  tworzyć stan zapalny. W takiej sytuacji cebulki włosów zostają trwale uszkodzone, a włosy w tym miejscu już nie odrosną.
  • Choroby zakaźne – utratę włosów może powodować również jedna z chorób zakaźnych – kiła. Podjęcie leczenia tej choroby spowoduje, że włosy z powrotem odrosną.
  • Trichotillomania – to choroba psychiczna, która objawia się nieświadomym wyrywanie własnych włosów. Choroba zwykle uaktywnia się pod wpływem stresu. Chory wyrywa włosy nie tylko z głowy, ale również z klatki piersiowej, nosa, brwi czy rzęs.
  • Choroby nowotworowe – chemioterapia, która często jest stosowana podczas leczenia schorzeń nowotworowych, przyczynia się do wypadania włosów. Po zakończeniu terapii włosy szybko zaczynają odrastać. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy rodzaj chemioterapii powoduje utratę włosów.

Nieodpowiednia dieta

Jak wiadomo, niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych, witamin i minerałów skutkuje pogorszeniem jego kondycji. Dotyczy to również włosów, które szybko tracą swój zdrowy wygląd i zaczynają wypadać. Aby się przed tym uchronić, powinniśmy wzbogacić dietę o aminokwasy, cynk, żelazo, białko oraz witaminy z grupy B, A i E. Spożywajmy więc dużo warzyw, owoców, jajek i mleka, a białe pieczywo zamieńmy na pełnoziarniste.

Osoby poddające się drastycznym kuracjom odchudzającym, również mogą tracić włosy. Mowa tu w szczególności o dietach bezmięsnych, podczas których organizmowi dostarczamy zbyt mało żelaza i cynku. Dlatego każdą dietę warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, aby mieć pewność, że nasz organizm na tym nie ucierpi.

Stres

Stany wzmożonego napięcia emocjonalnego i stres niekorzystnie działają na cały organizm, w tym także na włosy. Pod wpływem silnych przeżyć może dojść bowiem do całkowitej utraty włosów. Ma to miejsce wówczas, gdy na skutek ogromnego stresu nadnercza zaczynają wytwarzać dużą ilość androgenów, które uszkadzają lub zaburzają prawidłową pracę cebulek włosowych.

Ciągłe życie w stresie nie pozbawi nas od razu włosów. Z reguły codzienne stany napięcia emocjonalnego niekorzystnie wpływają na włosy, ale dopiero nagły i silny stres na skutek jakiegoś wydarzenia może spowodować dużą utratę włosów w ciągu kilku miesięcy.

Ze stresem można nauczyć się żyć. Aby opanować nerwowe sytuacje, warto korzystać z różnorodnych technik relaksacyjnych, ćwiczyć jogę lub sięgnąć po ziołowe leki uspokajające. Jeśli stres jest silniejszy, warto zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty.

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów

Nasze włosy wypadają również na skutek naszych zaniedbań wynikających z nieodpowiedniej ich pielęgnacji. Nadmierne używanie suszarki, prostownicy czy lokówki osłabia ich strukturę, co grozi wypadaniem. Również agresywne zabiegi fryzjerskie, takie jak trwała ondulacja, rozjaśnianie czy częste farbowanie przyczyniają się do ich wypadania.

Kosmetyki do stylizacji włosów

Włosy poddajemy stylizacji każdego dnia, używając do tego celu pianek, lakierów, żeli czy past do modelowania kosmyków. Jednak, jak się okazuje, używanie tych kosmetyków w nadmiarze lub ich nieodpowiedni dobór, mogą być przyczyną wypadania włosów. Preparaty te często zawierają polimery wielocząsteczkowe, które osadzając się na włosach, tworzą sztywną powłokę, w wyniku czego włosy są nadmiernie obciążone i wykazują większą skłonność do wypadania.

Zatrucia substancjami chemicznymi

Włosy bardzo szybko możemy stracić w wyniku oddziaływania na nie niektórych substancji chemicznych, takich jak: rtęć, kwas borny, tal, arsen, bizmut czy złoto. W wyniku zatrucia włosy wypadają w ciągu 2 tygodni. Nie jest to na szczęście trwała utrata włosów. Odrosną one po około 6 – 8 tygodniach.

Aby ustrzec się przed taką sytuacją, należ stosować odzież ochronną i środki ochrony indywidualnej (rękawice, maseczki itp.) każdorazowo, kiedy tylko mamy styczność z różnego typu chemikaliami. W sytuacji podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Ratunek dla wypadających włosów

W każdym przypadku nadmiernej utraty włosów trzeba działać szybko. Wizyta u dermatologa czy trychologa nie powinna być ostatecznością. Warto wybrać się na nią już w momencie wystąpienia pierwszych niepokojących objawów. Większość przyczyn wypadających włosów można wyleczyć lub wyeliminować. Ważne jest tylko szybkie ich rozpoznanie i zdiagnozowanie.

Witaminy i składniki odżywcze

Warto również przyjrzeć się swojej diecie i wzbogacić ją o niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Można również sięgnąć po suplementy diety dostępne w aptekach bez recepty, które wzmocnią nie tylko włosy, ale również poprawią stan skóry i paznokci. W drogeriach kupimy także różnego rodzaju odżywki i wcierki na wypadające włosy, które poprawią ich kondycję. Powinny być one bogate w witaminy (E i A), aloes i morskie minerały, ceramidy, kolagen, glicerynę, olej z awokado i olejek jojoba. Pamiętajmy, że kuracja na wypadające włosy może być długotrwała, więc nie należy się poddawać w przypadku braku efektów w początkowej jej fazie.

Domowe sposoby

Kosmetyki na wypadające włosy możemy przygotować również w domu. Korzystne działanie wykazują żółtka jaja kurzego, które zawierają mnóstwo protein. Żółtko należy wcierać w wilgotne włosy, a po upływie 30 minut spłukać.

Na kondycję włosów świetnie działa również olejek rycynowy, który jest cennym źródłem witaminy E i kwasów tłuszczowych. Regularne wcieranie tej substancji we włosy zapobiega ich wypadaniu i pobudza kosmyki do wzrostu.

Medycyna i zabiegi

Jeśli problem wypadających włosów jest bardzo uciążliwy, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, dzięki którym uzupełnimy nasze włosy lub poprawimy ich strukturę i witalność. Do zabiegów takich należy m.in. przeszczepianie i zagęszczanie włosów oraz mezoterapia.

Istnieją również specjalne urządzenia laserowe w postaci grzebieni czy szczotek, które stymulują włosy do regeneracji i wzrostu. Również farmakologia wychodzi naprzeciw problemom wypadania włosów. Dla panów zmagających się z tym problemem opracowano specjalną kurację doustną, która hamuje wypadanie włosów. Preparaty te może przepisać jedynie lekarz.

Jak widzimy, przyczyny wypadania włosów mogą być różnorakie, czasami trudne do zdiagnozowania. Jedne wynikają z przyczyn zdrowotnych, inne z zaniedbań i niewłaściwej stylizacji włosów. Jednak w każdym przypadku nie należy problemu lekceważyć. Szybka reakcja na wypadające włosy pozwoli wcześniej zażegnać problem. A wiadomo, że każdy z nas wolałby mieć gęste i ładne włosy niż przerzedzone i mało efektowne. Nie lekceważmy więc tego problemu.

Źródło:

Znajdź najlepszy salon fryzjerski w swoim mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here