Przyczyny zimnych stóp i domowe sposoby na zimne stopy

Najlepsze domowe sposoby na zimne stopy

Zimne stopy to dolegliwość, która wbrew pozorom dopada blisko 50% ludności. To nieprzyjemne uczucie szczypiącego zimna może również świadczyć o poważnej chorobie. Dowiedz się, jakie są przyczyny oraz poznaj domowe sposoby, które pomogą pozbyć się problemu.

Domowe sposoby na zimne stopy

Najistotniejszym aspektem w terapii zimnych stóp, jest odpowiednia izolacja cieplna. W tym celu należy dobierać skarpetki do panujących w domu czy na zewnątrz temperatur. Odpowiednie ogrzanie stóp polega również na odpowiednim doborze obuwia. W okresach jesienno-zimowych, podeszwa buta powinna być na tyle gruba, aby chłód emitowany przez mroźne podłoże nie przenikał w jego głąb. Istotne jest także, by nie przemakały ani nie przepuszczały zimna. W domu zaś warto nosić pełne kapcie i skarpetki,  do najpopularniejszych należą te wełniane.

Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ogrzewaniem stóp, gdyż można doprowadzić do ich przegrzania. A to przyczyni się  do nadmiernego pocenia się, a stopy wciąż będą zimne. Umiarkowanie i wyczucie ma tutaj ogromne znaczenie. Jeśli czujesz, że jest Ci przesadnie ciepło, zdejmij skarpetki i przewietrz stopy.

Producenci wychodząc naprzeciw potrzebom, wymyślili specjalne ocieplacze na stopy, podgrzewane elektrycznie koce, kapcie oraz termofory. Sprawdzą się tutaj te gadżety, które będą dodatkowo wyposażone w opcję masażu. Ten dodatkowo poprawi krążenie krwi, który jest podstawową przyczyną zimnych nóg.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Jak jeszcze można pokonać lodowate stopy domowym sposobem?

Masaż

Aby ukoić i ogrzać zimne stopy możesz również wykonać masaż. Przyda się specjalny przyrząd do masażu wyposażony w rolki, które pobudzają krążenie krwi. Takie akcesoria znajdziesz w każdej aptece lub sklepie rehabilitacyjnym, a nawet w dobrej drogerii. Masaż przyniesie ulgę na zimne stopy, poprawi krążenie i skutecznie je rozgrzeje. Warto go wykonywać profilaktycznie przed snem lub za każdym razem, kiedy stopy zaczynają się wychładzać.

Szczotkowanie

Kolejnym, równie skutecznym sposobem na zimne stopy jest ich szczotkowanie. W tym celu sięgnij po szczotkę z włókna naturalnego lub sizalową rękawicę. Masaż warto wykonać podczas kąpieli, skóra wtedy będzie dodatkowo rozgrzana i wilgotna, dzięki czemu uzyskasz szybszy efekt bez podrażnień (szczotkowanie suchej skóry będzie bolesne i podrażni skórę). Zacznij od grzbietu stopy, a następnie wykonując okrężne ruchy, kieruj się ku górze, aż do pośladka. Masaż wykonuj zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie stopy. W ten sposób poprawisz ukrwienie nie tylko stóp, ale i całych nóg.

Rozgrzewająca kąpiel

Rozgrzewająca kąpiel to doskonały sposób na lodowate stopy. Nie tylko skutecznie ogrzeje, ale dodatkowo zrelaksuje i ukoi Twoje stopy. Do wody dodaj kilka kropel rozgrzewających olejków np. z igliwia sosnowego, imbiru, goździków, pomarańczy, szałwii, rozmarynu, sosny czy cynamonu. Składniki te wykazują właściwości rozgrzewające, które wspomogą efekty.

Kąpiel szokowa

To dość ekstremalny sposób, ale na pewno szybki w efektach. Kąpiel szokowa, czyli naprzemienne wkładanie stóp do miski z zimną i bardzo ciepłą wodą, szybko ogrzeje stopy i poprawi krążenie. Zimne nogi należy trzymać kolejno w zimnej i ciepłej wodzie przez około 3-5 minut (nie dłużej!).

Maść rozgrzewająca

Są również prostsze sposoby. Do takich niewątpliwie należy maść rozgrzewająca. Sprawdzi się tutaj podstawowa maść  stosowana przy przeziębieniu. Nasmaruj zimne stopy preparatem, a następnie załóż ciepłe skarpety. Możesz dodatkowo włożyć nogi pod koc. Nie zapominaj o ogrzaniu organizmu od środka. Najlepszym sposobem jest wypicie gorącej herbaty z imbirem, cytryną, miodem i sokiem z malin. Takie połączenie z pewnością przyniesie szybkie ukojenie na zimne stopy. Przy tej metodzie można sięgnąć również po coś mocniejszego np. lampkę wina. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda krótkotrwała, gdyż problem lodowatych stóp szybko powróci.

Przepis na domową maść rozgrzewającą na zimne stopy

Składniki:

  •  2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron,
  •  2 krople olejku rozmarynowego,
  •  2 krople olejku eukaliptusowego.

Składniki połącz ze sobą i delikatnie podgrzej. Ciepłą mieszanką natrzyj stopy, wykonując energiczny masaż, który dodatkowo pobudzi krążenie krwi. Wetrzyj miksturę w stopy i załóż ciepłe skarpetki.

Zimne stopy – przyczyny dolegliwości

Zimne stopy mogą być objawem poważnej choroby. Dlatego też, jeśli domowe sposoby nie przyniosą ukojenia, należy udać się do lekarza, aby zdiagnozować podłoże problemu.

Dolegliwość ta pojawia się nie tylko w okresie zimowym w czasie chwilowego wychłodzenia. Wiedzą o tym ci, którzy zmagają się z problemem zimnych nóg. Mimo ciepłych skarpet stopy marzną i są wręcz lodowate. Dyskomfort, jaki w tym czasie odczuwamy sprawia, że nie jesteśmy w stanie w pełni skupić się na codziennych czynnościach, drepcząc z nogi na nogę i próbując je ogrzać. Niestety bezskutecznie. Jeśli Twoje stopy są permanentnie lodowate, to może być znak, że coś niepokojącego dzieje się z Twoim organizmem. Warto spróbować domowych sposobów na zimne stopy, a jeśli one nie pomogą, trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przyczyny mogą leżeć głębiej. Lodowate stopy to często objawy chorób ogólnoustrojowych, np. schorzeń naczyń krwionośnych czy chorób neurologicznych.

Najczęściej przypadłość ta nie ma poważnego podłoża i domowe sposoby w zupełności pozwalają się z nią uporać. Problem znacznie częściej dotyka osoby szczupłe i wysokie, gdyż ogrzanie narządów wewnętrznych odbywa się poniekąd kosztem innych części ciała.

Zimne stopy a silne emocje

Zimne stopy to również często problem osób silnie emocjonalnych, które bardziej niż inni odczuwają bodźce. Ich organizm wówczas wytwarza katecholaminy, które powodują silne kurczenie się naczyń krwionośnych i w efekcie odczuwalny jest chłód. Dlatego silny stres oraz niepokój, to również często przyczyna lodowatych stóp, gdyż negatywnie wpływa on na krążenie obwodowe krwi. W silnym stresie odczuwamy nie tylko zimno, ale również nadmiernie pocą się dłonie i stopy, przez co efekt wychłodzenia przychodzi jeszcze szybciej i jest bardziej dokuczliwy.

Jeśli cierpisz na zimne stopy przyczyny szukaj również w trybie życia. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, które są mało aktywne fizycznie, częściej zmagają się z tym problemem. Niedobór ruchu spowalnia krążenie i w efekcie mamy lodowate stopy. Warto pamiętać, że taki tryb życia może doprowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń sercowo-naczyniowych.

Zimne stopy a tytoń?

Palenie tytoniu to również jedna z możliwych przyczyn zimnych nóg. Dlatego też nałogowi palacze są znacznie bardziej podatni na poczucie dużego dyskomfortu związanego z problemami krążeniowymi. Na koniec przyczyna, którą większość osób lekceważy, czyli noszenie podkolanówek i uciskających skarpetek. One skutecznie utrudniają swobodny przepływ krwi, a tym samym ograniczają dostarczenie tlenu do kończyn, czego efektem są lodowate stopy.

Jeśli zimne stopy masz sporadycznie, a powyższe metody przynoszą ulgę, nie masz się czym martwić. Jeśli ta dolegliwość jest regularna, a jej pozbycie się wręcz niemożliwe, to może być przyczyną poważnej choroby. Dlatego warto w takiej sytuacji zgłosić się do lekarza i wykonać niezbędne badania.

Podobne artykuły