Zmiany w prawie dotyczącym sterylizacji narzędzi kosmetycznych – sprawdź, co Cię czeka

0
219

Natężona czujność na tle higieny w gabinecie kosmetycznym jest czymś niezbędnym. Dlatego nieodzowna jest wiedza na temat odpowiedniej dezynfekcji i sterylizacji. Dodatkowo w świetle niedawnych propozycji zmian prawnych, sterylizacja narzędzi kosmetycznych znalazła się na świeczniku. Wszystko to sprawia, że warto nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Z artykułu dowiesz się, jakie zmiany w procesie sterylizacji proponuje Ministerstwo Zdrowia  i co oznaczają w praktyce.

Dezynfekcja, a sterylizacja 

Nie zaszkodzi przypomnieć kilku podstawowych kwestii związanych z procedurami dezynfekcji i  sterylizacji w gabinecie kosmetycznym. 

Jak wiemy, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przebiegają wieloetapowo. Po skończonym zabiegu, wykorzystane narzędzia powinny być zdezynfekowane, rozmontowane (w miarę możliwości), osuszone oraz spakowane do rękawów. Następnie, tak przygotowane pakiety wkłada się do autoklawu i rozpoczyna się proces sterylizacji. Przy czym należy pamiętać o różnicach dezynfekcji i sterylizacji. Warto więc odpowiedzieć na pytania:  Co to jest dezynfekcja? Co to jest sterylizacja? I jak wygląda proces sterylizacji w autoklawie?

Dezynfekcja stanowi odkażanie, które niszczy wegetatywne formy drobnoustrojów. Jednak dezynfekcja narzędzi kosmetycznych nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe patogenów. 

Natomiast sterylizacja w gabinecie kosmetycznym polega na wyjaławianiu. Podczas niej zostają zniszczone wszystkie formy mikroorganizmów. Bezwarunkowo sterylizację powinny przejść wszelkie części metalowe, mające kontakt z krwią i wydzieliną ropną, np. cążki czy kopytka używane podczas manicure i pedicure. Niezbędny w tym jest autoklaw do sterylizacji narzędzi kosmetycznych. Proces sterylizacji narzędzi podyktowany jest metodą sterylizacji. Jednak w każdym sposobie sterylizacji, kluczowe jest postępowanie przed włożeniem narzędzi do autoklawu kosmetycznego. Należy trzymać się kolejności: dezynfekcja wstępna, mycie, dezynfekcja i sterylizacja.
A czym dezynfekować? Na rynku istnieje wiele łatwo dostępnych preparatów do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych. Bez problemu można  znaleźć odpowiedni płyn do dezynfekcji oraz pozostałe niezbędne środki, pozwalające prawidłowo wykonać cały proces dekontaminacji. 

Nie wolno zapominać, że salony kosmetyczne funkcjonujące w zaciszu mieszkalnym, z równą starannością powinny podejść do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych w domu. 

 Zmiany w zasadach sterylizacji 

Gabinety kosmetyczne mają wiele wspólnego z medycznymi gabinetami zabiegowymi. W obu tych miejscach zostaje przerwana ciągłość skóry oraz dochodzi do kontaktu z błonami śluzowymi.  Wobec tego zarówno kosmetyczka, jak i lekarz mają kontakt z płynami ustrojowymi osób poddawanym zabiegom. Zachodzi zatem ryzyko przeniesienia wielu groźnych patogenów. Brzmi groźnie, ale przy tym nasuwa się pytanie – czy zmiana procedury sterylizacji w gabinetach kosmetycznych jest konieczna? 

W czerwcu bieżącego roku, został przedstawiony projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Zgodnie z prawem, rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że od tej daty podmioty świadczące usługi z wykorzystaniem narzędzi kosmetycznych, które wymagają sterylizacji, będą miały dwa lata na dostosowanie się do nowych kryteriów. 

Jeśli korzystasz z wielorazowych narzędzi, służących do przeprowadzenia zabiegu, to  pewnie wykonujesz sterylizację narzędzi we własnym zakresie lub korzystasz z usług sterylizacji, oferowanych przez firmy zewnętrzne. Projekt rozporządzenia szczegółowo opisuje wytyczne dotyczące sterylizacji i dezynfekcji. Skupia się zarówno na tej wykonywanej samodzielnie , jak również na tej zlecanej wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym. Warto zwrócić uwagę na słowo „wyspecjalizowanym”, które płynnie pozwala przejść do kluczowej zmiany w zakresie zasad dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym. Mianowicie osoba przeprowadzająca sterylizację narzędzi kosmetycznych musi posiadać tytuł zawodowy technika sterylizacji medycznej lub posiadać co najmniej średnie wykształcenie i ukończony kurs kwalifikacji z obszaru technologii sterylizacji i dezynfekcji. 

Co zmiany oznaczają w praktyce 

Jeśli posiadasz lub planujesz zakup sterylizatora kosmetycznego i chcesz samodzielnie sterylizować narzędzia, to niezbędne będą odpowiednie kwalifikacje. W przypadku ukończenia studiów i zaliczenia programu, obejmującego zasady dezynfekcji i sterylizacji narzędzi również potrzebne będzie dokształcenie, ponieważ przepisy jasno określają – technik albo szkolenie.

Tytuł technika sterylizacji medycznej możesz uzyskać po zakończeniu rocznej edukacji w bezpłatnej szkole policealnej lub odbyć kurs, obejmujący 62 godziny teorii i 70 godzin praktyki. Koszt takiego kursu to około 1000 zł

Projekt rozporządzenia posiada status otwarty, oznacza to, że trwają konsultacje nad ostatecznym kształtem dokumentu. Zgodnie z rządowym proces legislacyjnym, projekt obecnie znajduje się na etapie opiniowania. Zanim nastąpi skierowanie aktu do ogłoszenia, projekt będzie musiał przejść przez jeszcze kilka etapów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here