Jak urządzić salon kosmetyczny?


Otwierając gabinet kosmetyczny, należy zwrócić uwagę nie tylko na wymogi sanitarne, ale także na jego funkcjonalność oraz estetyczny wygląd. Jak urządzić salon kosmetyczny?
Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć projektowanie swojej przestrzeni, jakie meble kupić w pierwszej kolejności i jak zadbać o to, by klient poczuł się komfortowo natychmiast po przekroczeniu progu Twojego salonu – zapraszamy do lektury artykułu!
Plan przede wszystkim
Projektowanie salonu kosmetycznego należy zacząć od precyzyjnego rozplanowania, jakiego rodzaju usługi będą świadczone w gabinecie, a także w którym jego miejscu. Zaplanuj odpowiednie stanowiska pracy, które nie będą ze sobą kolidować. Ciężko sobie wyobrazić, aby manicure, pedicure i zabiegi na twarz wykonywane były w jednym miejscu, w żaden sposób od siebie nieoddzielonym. Z kolei zabiegi na ciało i na twarz mogą być w zasadzie wykonywane w jednym pomieszczeniu.
Zwróć także uwagę na drogę, jaką pokonać ma klient w gabinecie. Powinien móc swobodnie przejść. Ciąg komunikacyjny najlepiej, aby wyglądał w ten sposób: szafa na ubrania, toaleta i stanowisko pracy. Należy spełnić także wszelkie wymogi sanitarne.
Sprzęt do salonu kosmetycznego
Sercem salonu zdecydowanie są urządzenia i sprzęty kosmetyczne, niezbędne do przeprowadzania zabiegów. Początkowo najlepiej postawić na podstawowy sprzęt i zacząć działalność z ograniczonym pakietem usług, a następnie sukcesywnie go powiększać. Ma to duże znaczenie szczególnie z ekonomicznego punktu widzenia.
Meble do salonu kosmetycznego
Wybierając meble do gabinetu kosmetycznego, kieruj się przede wszystkim ich funkcjonalnością, a w drugiej kolejności estetyką. Kluczowym meblem zdecydowanie jest fotel kosmetyczny, który będzie używany najczęściej. Z tego względu powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów. Powinien zapewniać klientowi komfort w trakcie zabiegu, a także być funkcjonalny dla kosmetologa. Dobrym wyborem jest elektryczny fotel kosmetyczny, który umożliwia regulację w różnych płaszczyznach. Warto także postawić na hydrauliczny fotel, który pozwala na regulację wysokości za pomocą pedału zwiększającego ciśnienie w hydraulicznym mechanizmie.
Projektując salon kosmetyczny, pamiętaj także o krzesłach i taboretach kosmetycznych. Meble te powinny odznaczać się funkcjonalnością i ergonomicznością, ponieważ na nich kosmetolog spędza większą część swojej pracy. Wyróżnia się taborety z oparciem, bez oparcia i rodeo. Taborety z oparciem odpowiednio podpierają plecy i zapobiegają bólom kręgosłupa. Taborety z hydrauliczną regulacją wysokości, pozwalają na pracę w komfortowych warunkach, a to z kolei przekłada się na jakość wykonywanych zabiegów.
Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia gabinetu kosmetycznego są stoliki i pomocniki kosmetyczne. Pozwalają one zorganizować miejsce pracy i zachować porządek w gabinecie. Estetyczne, a zarazem wytrzymałe są stoliki wykonane ze stali i szkła. Innym, trafnym wyborem mogą okazać się stoliki drewniane albo metalowo-drewniane. Możesz wyposażyć gabinet kosmetyczny w stolik na kółkach, który w łatwy sposób można przemieszczać.
Inne, równie przydatne meble w salonie kosmetycznym to leżanki do zabiegów na twarz oraz ciało. Pamiętaj także o recepcji oraz miejscu, gdzie klient może poczekać na zabieg. Zwróć uwagę na wymiary salonu i zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy przestrzeniami.
Wystrój salonu kosmetycznego
Dodatki, ozdoby i inne tego typu detale pomagają w dobrym pierwszym wrażeniu i sprawiają, że do salonu chce się wracać. W poczekalni warto zamieścić logo salonu, a także certyfikaty ukończenia specjalistycznych kursów, które wzbudzą zaufanie w klientach. Zadbaj o wygodne kanapy, które umilą czas oczekiwania. Osobną kategorią jest pokój do masażu. W tym miejscu warto zadbać o przytulny wystrój. Wskazane są głębsze i ciemniejsze kolory, świece, drewniane elementy, a także inne ozdoby i dekoracje, które wprowadzą klienta w stan błogiego relaksu.
Urządzając gabinet kosmetyczny, zwróć uwagę na powyższe kwestie i dostosuj je zgodnie z własnymi preferencjami, a także możliwościami swojego salonu kosmetycznego. Wszystko powinno być zaprojektowane przede wszystkim zgodnie z wymogami sanitarnymi. Warto także pamiętać o ozdobach, które będą dopełnieniem całego wnętrza. A gdy już urządzisz swoje wnętrze, zadbaj o to, by salon był dobrze zarządzany – pomoże Ci w tym Booksy.