Nadmierna potliwość nie musi być krępującym problemem. Sprawdź, jak sobie z nią radzić

1
104

Mokre od potu dłonie, stopy, czoło czy pachy wprawiają niejedną osobę w spory dyskomfort. Zwłaszcza że często towarzyszem potu jest również przykry zapach. Problem nasila się latem. Antyperspirant czy żel przeciwko poceniu czasami mogą nie wystarczyć. Na szczęście istnieją również inne skuteczne sposoby na nadmierne pocenie się. Dziś podpowiemy co robić, aby nadmierna potliwość przestała Cię ograniczać.

Pocenie – naturalne zjawisko

Każdy człowiek się poci. Jest to zjawisko fizjologiczne i zupełnie naturalne, chroniące organizm przed przegrzaniem. W czasie upałów lub wykonywania wysiłku fizycznego różne części naszego ciała pokrywają się potem. Wraz z nim organizm nasz wydziela ciepło, którego chce się pozbyć. Dzięki temu skutecznie się schładza.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż na skutek wysokiej temperatury rozszerzają się nasze naczynia krwionośne, a duża część krwi przedostaje się pod powierzchnię skóry, aby tam się schłodzić. Jeżeli schłodzenie jest niewystarczające, wówczas zaczyna się wydzielać pot, który ma na celu usprawnić ten proces. Pot bowiem wypływając na powierzchnię skóry, odbiera ciepło z powierzchni ciała i krążącej pod skórą krwi. O ile ilość wytwarzanego potu nie jest duża, uznajemy pocenie za zjawisko zupełnie naturalne. Problem pojawia się w momencie, kiedy pocimy się bez powodu lub ilość potu jest tak duża, że zakłóca nasze codzienne życie.

Nadmierna potliwość przyczyny

Nadpotliwość może mieć różne podłoże, czasami trudne do zdefiniowania. Często przyczyną nadmiernego pocenia są sytuacje o silnym podłożu emocjonalnym lub stres. U podłoża problemu mogą leżeć również niektóre schorzenia, takie jak nadczynność tarczycy, hipoglikemia, cukrzyca lub infekcje bakteryjne czy wirusowe, którym towarzyszy wysoka temperatura. Także zmiany hormonalne, które występują w okresie dojrzewania, menopauzy czy andropauzy, mogą przyczyniać się do zwiększonej potliwości. Poceniu się sprzyja również otyłość.

Problem może nasilać się także wówczas, gdy stosujemy nieodpowiednią dietę, w której dominują ostre potrawy, mocna herbata czy kawa oraz alkohol i papierosy. Wzmożony wysiłek fizyczny również należy do czynników sprzyjających poceniu się. Dodatkowo problem pogłębia się w przypadku noszenia nieodpowiedniej odzieży i obuwia. Sztuczne tkaniny nie przepuszczają powietrza, w wyniku czego nasze ciało zaczyna się pocić.

Na wilgotnej, spoconej skórze szybko zaczynają rozwijać się bakterie. To one sprawiają, że pot wydziela brzydką woń. Dlatego w przypadku nadmiernej potliwości, bardzo ważna jest higiena. Częste mycie pocących się miejsc uchroni nas przed nieprzyjemnym zapachem.

Leczenie nadmiernej potliwości nie jest łatwe. Jeśli spowodowane jest chorobą, kuracja skupia się właśnie na niej. W innym przypadku stosuje się odpowiednie kosmetyki, leki, zioła lub profesjonalne zabiegi.

Co na pocenie?

Kosmetyki antyperspiracyjne

Wśród najbardziej popularnych sposobów na potliwość wyróżnia się stosowanie różnego rodzaju kosmetyków antyperspiracyjnych. W drogeriach znajdziemy szeroki wybór dezodorantów, kremów czy żeli ograniczających nadmierne pocenie się.  Jedne mają postać sprayu, inne są w opakowaniach z kulką, a jeszcze inne w sztyfcie. Są też perfumowane i bezzapachowe. Te drugie dedykuje się głównie osobom o wrażliwej skórze (nie posiadają w swym składzie alkoholu). Preparaty te zawierają substancje chemiczne (zwykle związki lub sole glinu), które zmniejszają ilość wydzielanego potu poprzez blokowanie ujścia gruczołów potowych. Antyperspiranty stosuje się wyłącznie na skórę, w miejscu, gdzie chcemy ograniczyć pocenie. Producenci deklarują, że skuteczność działania tych kosmetyków wynosi 24 lub nawet 48 godzin. Jednak tak naprawdę jest to sprawa zupełnie indywidualna i zależy od nasilenia problemu.

Kosmetykami uzupełniającym działanie antyperspirantu mogą być dezodoranty. Wprawdzie większość z nich nie blokuje wydzielania potu, ale pomagają usuwać jego zapach i odświeżają ciało. Ich działanie nie jest długotrwałe, dlatego warto mieć taki kosmetyk zawsze pod ręką, aby użyć go w razie potrzeby.

Preparaty z apteki i zioła

Apteki również oferują różnorodne produkty, które mają pomóc w przypadku nadmiernej potliwości. Do wyboru mamy więc różnego rodzaju zioła, tabletki, nalewki czy inne preparaty pochodzenia ziołowego, które w naturalny sposób pomagają zwalczać nadmierne pocenie się. Spośród ziół na nadpotliwość na szczególną uwagę zasługują: liście orzech włoskiego, szałwia, pokrzyk wilcza jagoda, hyzop czy pachnotka zwyczajna. Kąpiele czy moczenie problematycznych miejsc w naparach z ziół, skutecznie ograniczy problem. Pamiętajmy jednak, że długotrwałe stosowanie ziół, nawet tych dostępnych bez recepty, należy skonsultować z lekarzem.

Do walki z nadpotliwością można wykorzystać również zasypki, talki czy kremy, które także kupimy w aptece.  Wykazują one dużą skuteczność, zwłaszcza w nadmiernym poceniu się stóp. Ten problem pomogą zwalczyć również skarpetki złuszczające i peelingi, które usuwają zrogowaciały naskórek, a przez to również bakterie, które rozwijają się na jego powierzchni.

W aptekach możemy zakupić również preparaty, które potocznie zwane są blokerami potu. Mają one silniejsze działanie niż tradycyjne antyperspiranty, dzięki zwiększonej zawartości glinu. Ich skład zwykle wzbogacony jest o składniki nawilżające i pielęgnacyjne, takie jak aloes lub alantoinę. Sposób użytkowania blokerów różni się od zwykłych antyperspirantów. Na początku użytkowania produkt ten nanosi się na skórę co wieczór (wówczas aktywność gruczołów potowych jest mniejsza). Później preparat używa się 1 – 2 razy w tygodniu, aby podtrzymać uzyskany efekt. Czasami jednak w przypadku dużej potliwości, konieczne jest częstsze używanie blokera.

Kiedy problem potliwości jest duży, warto zwrócić się z nim do lekarza. Specjalista może zapisać specjalną kurację farmakologiczną, która zredukuje potliwość. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre leki na potliwość (cholinergiczne) wywołują skutki uboczne w postaci suchości w jamie ustnej i senności.

Zabiegi pomagające zlikwidować nadmierne pocenie się

Problem potliwości może być trudny do samodzielnego zwalczenia. Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi kosmetyczne, które skutecznie eliminują problem. Najpopularniejsze z nich to: jonoforeza i botoks

Jonoforeza

Jest to zabieg z użyciem prądu. Polega na  poddaniu nadmiernie pocących się miejsc działaniu prądu o niskim natężeniu. Ciało zanurza się w wodzie, w której rozpuszczone są substancje o działaniu leczniczym lub okrywa wilgotnymi nakładkami. Pod wpływem prądu do gruczołów potowych docierają jony, które mają za zadanie blokowanie wydzielania się potu. Pojedynczy zabieg trwa z reguły ok. 15 minut. Dla uzyskania dobrych efektów potrzeba wykonać ich od 5 do 10,  w zależności od rozległości problemu. Później można poddawać się zabiegom podtrzymującym uzyskany rezultat. Koszt pojedynczego zabiegu waha się w przedziale 30 – 60 złotych.

Zabiegu jonoforezy nie można przeprowadzić u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest wszczepiony rozrusznik serca, metalowe implanty, ciąża, choroby nowotworowe oraz nadwrażliwość na zabiegi z użyciem prądu.

Botoks

Toksyna botulinowa z powodzeniem jest wykorzystywana również do zwalczania nadpotliwości. Podczas zabiegu ostrzykuje się problematyczne miejsca botoksem. Dzięki temu zablokowaniu ulegają nerwy odpowiedzialne za aktywność gruczołów potowych. Do zabiegu używa się bardzo cienkiej igły, dzięki czemu jest on praktycznie bezbolesny. Korzystając z tej metody, można zupełnie pozbyć się nadmiernej potliwości. Rezultaty widoczne są po 7 dniach i utrzymują się przez pół roku. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Potówki – uciążliwy problem związany z nadmiernym poceniem się

Częstym problemem towarzyszącym nadmiernemu poceniu się, są potówki, czyli drobne krostki pojawiające się na skórze. Tworzą się one wówczas, kiedy dochodzi do zatrzymania się potu w przewodach potowych. Potówki to bardzo częsta przypadłość noworodków i małych dzieci. U dorosłych rzadziej się pojawiają. Powstają w wyniku działania wysokiej temperatury na wilgotną skórę i są przyczyną uciążliwego pieczenia skóry. Miejsca pokryte potówkami często ulegają zakażeniom bakteryjnym.

Chcąc uchronić naszego malca przed potówkami, należy zapewnić mu cienką i przewiewną odzież i nie doprowadzać do przegrzania. Kiedy się już pojawią, warto stosować kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu oraz maści z mentolem i D – panthenolem.

Nadmierna potliwość nie musi ograniczać naszej aktywności fizycznej, towarzyskiej czy zawodowej. Są przecież skuteczne metody na radzenie sobie z problemem. Pamiętajmy jednak, że poprzez pocenie się tracimy z organizmu dużo wody. Dlatego bardzo ważne jest jej uzupełnianie. Pijmy więc ok. 1,5 litra płynów dziennie, stosujmy środki antyperspiracyjne i nie martwmy się potem.

Źródło:

Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here