Niezbędnik rozliczeniowy - czyli wszystko o podatkach i stawkach VAT w branży beauty
- podatki
- VAT
Wraz z pandemią koronawirusa w Polsce nadeszło załamanie rynku branży beauty. Tamten czas wpłynął bezpośrednio na wiele salonów i doprowadził do szukania nowych sposobów radzenia sobie z kryzysem. Niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem było zamknięcie swojej działalności lub przebranżowienie się.
Na szczęście w tej chwili branża beauty wchodzi w czas odrodzenia. Powstają nowe placówki i coraz więcej osób widzi potencjał zarobkowy w tej branży dla siebie. Jednak, aby zacząć, potrzebujesz rozeznania w kosztach i sposobach rozliczenia.
Finanse są jednym z najważniejszych elementów biznesplanu, dlatego przygotowaliśmy zestawienie możliwych form rozliczenia oraz stawek VAT za świadczone usługi. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w starannym zaplanowaniu całego przedsięwzięcia, jakim jest założenie własnej działalności gospodarczej.
Formy opodatkowania
Aby wybrać odpowiednią formę opodatkowania jednoosobowej działalności, należy skupić się na kilku najważniejszych czynnikach:
- Wysokość dochodu firmy
- Wysokość generowanych kosztów
- Rodzaj rozliczenia (wspólnie z małżonkiem, czy osobno)
- Ulgi podatkowe (np. na dziecko)
Następnie masz do wyboru jedną z trzech form opodatkowania:
- Zasady ogólnie - podatek płacony od kwoty dochodu
To podstawowa forma opodatkowania w Polsce. Rozliczając się w ten sposób w salonie kosmetycznym, nie będzie potrzeby składania dodatkowych oświadczeń, jeśli nie zgłosisz w urzędzie wyboru innej formy opodatkowania. W 2023 roku obowiązują dwa progi podatkowe PIT. Pierwszy próg podatkowy obowiązuje do 120 000 zł. Do tego limitu należny podatek PIT wynosi 12%. Drugi próg podatkowy ma zastosowanie do dochodów powyżej 120 000 zł. Obowiązująca wtedy stawka podatku to 32 %. Kwotę podatku możesz obniżać o odpowiednie ulgi czy odliczenia m.in. o opłaconą składkę zdrowotną i kwotę wolną od podatku. - Podatek liniowy – podatek płacony od kwoty dochodu
To jednolita stawka podatkowa 19% - niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Wybór tej formy opodatkowania ma jednak swoje minusy – nie można rozliczać ulgi na dziecko, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Rozliczając się na zasadach podatku liniowego, od osiągniętego przychodu można odliczyć koszty jego uzyskania. - Ryczałt ewidencjonowany – podatek płacony od kwoty przychodu
W tym wypadku rozliczenie polega na odprowadzeniu podatku od przychodu - nie uwzględniając kosztów jego uzyskania. Stawki ryczałtu są różnorodne, w zależności od prowadzonej działalności. Dla salonu kosmetycznego stawka ryczałtu dla świadczonych usług wynosi 8,5%. W przypadku sprzedaży towarów (kosmetyków) będzie to stawka 3%.
Podobnie jak w przypadku podatku liniowego, w tym przypadku nie ma możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem, ani odliczania ulg, np. na dzieci. Możesz natomiast odliczać darowizny.
Którą formę rozliczenia wybrać?
Jednoosobowa działalność kosmetyczna lub fryzjerska, która nie generuje dużych kosztów, raczej nie skorzysta na podatku liniowym. Natomiast zasady ogólne wiążą się z wysoką, aż 9% składką zdrowotną. Mając na uwadze wprowadzone zmiany, najkorzystniejszą formą opodatkowania może więc okazać się ryczałt ewidencjonowany (przy założeniu, że ponoszone koszty nie są wysokie). Najkorzystniejszą formę rozliczenia należy każdorazowo wybierać biorąc pod uwagę indywidualną sytuację. Każda forma rozliczenia ma bowiem swoje wady i zalety. Jeśli chcesz wybrać świadomie, skontaktuj się z doradcą podatkowym lub biurem księgowym w tej kwestii.
Czy wiesz, jakie są stawki VAT na usługi kosmetyczne i fryzjerskie?
O ile pracując na etacie nie zawsze poświęca się im wiele uwagi, o tyle posiadając własną firmę, trzeba zapoznać się z nimi bardzo dobrze. Podatki! Jeśli chcesz zarabiać na swojej pasji, musisz liczyć się z tym, że nieodłącznym elementem cen usług kosmetycznych czy usług fryzjerskich jest m.in. VAT. Oznacza to, że kwota, którą pobierzesz od klienta, nie trafi w całości do Twojej kieszeni – część powędruje do skarbu państwa. Właśnie dlatego, aby prawidłowo zaplanować finanse swojego nowego salonu, musisz dobrze poznać kwestie opodatkowania. Nie jest tajemnicą, że to raczej mało przyjazny temat, a do tego łatwo zgubić się w skomplikowanych treściach przepisów i regulacji.
Czy usługi fryzjerskie i kosmetyczne mogą być zwolnione z VAT?
W ostatnich latach toczyło się na ten temat sporo dyskusji – a nawet rozpraw sądowych. Dziś przepisy mówią, że zwolnione z VAT mogą być jedynie usługi z zakresu opieki medycznej. No dobrze, ale czy zabiegi kosmetyczne, które pomagają w leczeniu niektórych schorzeń skóry, nie są w pewnym sensie opieką medyczną? O ile jeszcze w 2011 roku odpowiedź brzmiałaby “tak”, dziś w ten sposób określane są jedynie czynności wykonywane przez specjalistów o wykształceniu medycznym – a zatem lekarzy, pielęgniarki itp. Argumentem niestety nie jest więc nawet ukończenie studiów z zakresu kosmetologii.
Stawka VAT na usługi kosmetyczne i fryzjerskie
W PKD usługi fryzjerskie i kosmetyczne sklasyfikowane są jako jedna grupa – „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Jednak zgodnie z treścią załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów (w sprawie towarów i usług o obniżonej stawce VAT), jedynie usługi fryzjerskie damskie oraz usługi fryzjerskie męskie znajdują się na liście wyjątków, dla których stawkę VAT obniża się do 8%. Podatek VAT na usługi kosmetyczne nie podlega takiej obniżce i wynosi 23%.
Jednolite pliki kontrolne – JPK_VAT
Poruszając temat podatku VAT na usługi fryzjerskie i kosmetyczne, warto wspomnieć także o Jednolitych Plikach Kontrolnych. JPK to dokumenty zawierające wskazane w przepisach dane, przygotowane według specjalnej – również określonej w przepisach – struktury i zapisane w formacie XML.
Przedsiębiorcy będący płatnikami VAT (tzw. vatowcy) mają obowiązek prowadzenia rejestru VAT sprzedaży i zakupów (inaczej: ewidencji VAT) i dodatkowo przesyłania tego rejestru odpowiednim organom – do 25. dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni – w formie deklaracji JPK_VAT.
Początkowo obowiązek raportowania dotyczył tylko dużych przedsiębiorstw, jednak obecnie mają go również małe, średnie oraz mikroprzedsiębiorstwa.
Obowiązek posiadania kas fiskalnych online
Decyzją Ministerstwa Finansów od dnia 1 lipca 2021 do obrotu został wprowadzony nowy typ kas rejestrujących, a mianowicie kasy fiskalne online. Ich zadaniem jest automatyczne przesyłanie informacji o sprzedaży do specjalnego systemu Krajowej Administracji Skarbowej, a obowiązek posiadania takich urządzeń objął również firmy świadczące usługi fryzjerskie i kosmetyczne.
NASZA RADA
Otworzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma wyzwaniami. Wybór sposobu rozliczenia to jedno z nich. Rekomendujemy konsultację z doświadczonym doradcą podatkowym lub biurem księgowym, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. A kiedy już formalności zostaną dopięte na ostatni guzik - zapraszamy do Booksy, abyśmy razem mogli rozwijać Twój wymarzony biznes!
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby przedstawione powyżej informacje były kompletne i aktualne, jednak ten artykuł ani żadna z zawartych w nim informacji nie stanowią porady prawnej. Booksy International Sp. z o.o. nie będzie ponosić odpowiedzialności z tytułu błędów lub braków w tym artykule, jak również konsekwencji działań podjętych na jego podstawie.