Obsługa klienta na medal, czyli jak zjednywać sobie ludzi, pracując ze zwierzętami
Doskonale wiesz, jak zajmować się zwierzętami, ale czy wiesz, jak postępować z ludźmi? Jeśli pupil zapała do Ciebie sympatią - świetnie, ale to może nie wystarczyć, żeby jego opiekun chciał do Ciebie wrócić. Świadcząc usługi dla zwierzaków, musisz zadbać też o obsługę ludzkich klientów. Pokażemy Ci, jak to zrobić.
Empatia otworzy Ci drogę do sukcesu
Może to dla Ciebie oczywiste, ale z biegiem lat przyzwyczajamy się do swojej pracy i zapominamy o oczywistościach. Warto więc przypomnieć sobie, że właściciele kochają swoje zwierzaki, martwią się o nie i troszczą. Przychodząc do Ciebie, liczą na najlepszą opiekę, ale mogą być też zestresowani, zwłaszcza podczas pierwszej wizyty. I to niezależnie od tego, czy chodzi tylko o podcięcie pazurków, czy o poważny zabieg. Okaż im zrozumienie. Zapytaj, czym się denerwują i rozwiej ich obawy rzeczowymi argumentami. Opowiedz o tym, jak pracujesz, jakie masz podejście do zwierzaków. Z pewnością zapunktujesz.
Mów i używaj przystępnego języka
Wróćmy do rozwiewanie obaw rzeczowymi argumentami. To dobry pomysł, o ile nie zaczniesz klientów zasypywać medycznymi lub obcojęzycznymi terminami. Aby ukoić nerwy, staraj się mówić tak, by laik mógł Cię zrozumieć. Jeśli nie masz pewności, czy wszystkie jest jasne, po prostu zapytaj. Staraj się na bieżąco tłumaczyć procedury, opowiadać o przebiegu wizyty, kolejnych krokach. To trochę jak w gabinecie lekarza - gdy nie mamy jasnej informacji, zaczynamy tworzyć scenariusze. I choć w tym przypadku to pupile są pacjentami, a nie ich właściciele, odczucia u tych drugich mogą być podobne. Oszczędź im stresu, informuj.
Słuchaj!
Teraz odwróćmy sytuację - jeśli chcesz udoskonalić swoją obsługę klienta, potrzebujesz informacji zwrotnych. Z pewnością je otrzymujesz, ale czy wyciągasz z nich wnioski? Oczywiście, klient nie zawsze ma stuprocentową rację, ale jeśli kilka osób zwraca uwagę na jakiś problem, to raczej nie jest on wymyślony. Nie ignoruj takich sygnałów. Wsłuchuj się także w potrzeby klientów i staraj się na nie odpowiadać, zwłaszcza wtedy, gdy podziela je większość. Dotyczy to także usług, które oferujesz - może czegoś brakuje, a może są zabiegi, które nie cieszą się zainteresowaniem? W zidentyfikowaniu pozycji, które nie przynoszą zysku, pomogą Ci statystyki i raporty tworzone automatycznie w Booksy.
Po wizycie pozostań w kontakcie
Zapominasz o klientach, gdy tylko zamkną się na nimi drzwi? To wielki błąd! Budowanie relacji to proces, który wykracza poza godziny umówionych spotkań. Jeśli zależy Ci na budowaniu bazy stałych klientów, pozostań w kontakcie. Wysyłaj informacje o promocjach, udzielaj rabatów urodzinowych, przypominaj o nadchodzącym terminie szczepienia, wręczaj zalecenia pozabiegowe (tutaj możesz pobrać gotowe karty za darmo!). Niech opiekunowie widzą Twoje zaangażowanie w opiekę nad ich zwierzakami.
Imponuj nowoczesnymi rozwiązaniami
Czy wiesz, jak wiele czworonogów ma własne konta społecznościowe? Jeśli ich właściciele nie trafią na Ciebie w internecie, najpewniej nie zadzwonią, by umówić się na wizytę. Pora zrobić krok naprzód i dać się znaleźć! Możliwość rezerwowania usług online to wygoda i oszczędność czasu - nie tylko dla właścicieli zwierzaków, ale również dla Ciebie. Zakładając konto w Booksy, wyjdziesz naprzeciw oczekiwaniom swoich stałych klientów i zyskasz szansę, by dotrzeć do nowych!