7 wskazówek, jak zwiększyć bezpieczeństwo w salonie
7 wskazówek, jak zwiększyć bezpieczeństwo w salonie

7 wskazówek, jak zwiększyć bezpieczeństwo w salonie

Inne, Wszystkie,

Nie traktuj tego artykułu jak poradę medyczną. Jeśli masz pytania dotyczące swojego zdrowia, skontaktuj się z lekarzem.

Teraz, gdy COVID-19 został uznany za stan zagrożenia zdrowia publicznego na całym świecie, a liczba potwierdzonych infekcji w Polsce wciąż wzrasta, niezwykle ważne jest, aby każdy podjął kroki w celu ochrony zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza Ciebie, właściciela salonu – miejsca, w którym bliski kontakt z większą liczbą ludzi to codzienność. Wielu właścicieli zdecydowało się na tymczasowe zamknięcie salonów. Jeśli Twój salon pozostał otwarty, to na pewno znasz i na bieżąco sprawdzasz zalecenia sanepidu. My natomiast przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci pracę w tej trudnej sytuacji, a przede wszystkim zwiększą bezpieczeństwo w Twoim salonie. 

Czym właściwie jest koronawirus?

Wiele osób może nie wiedzieć, że koronawirusy to grupa setek wirusów, występujących wśród zwierząt. A co ważne, są to wirusy odzwierzęce, oznacza to, że są przenoszone ze zwierząt na ludzi. W ostatnich dwóch dekadach trzykrotnie pojawiły się u człowieka. Pamiętasz SARS z 2002 roku i MERS z 2012 roku? Obie te choroby były koronawirusami, powodującymi choroby górnych dróg oddechowych, podobne do zwykłego przeziębienia, które dotyka większość z nas.

Koronawirus, który pojawił się w 2019 roku, powszechnie nazywany jest chorobą koronawirusową 2019 lub w skrócie COVID-19. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, nowy koronawirus może objawiać się gorączką, kaszlem, dusznością, bólem mięśni i zmęczeniem.  Wirus przenosi się drogą kropelkową. Zarazić możemy się poprzez kontakt z osobą chorą lub poprzez kontakt z przedmiotami, na których chory pozostawił wydzielinę.

Stwórz bezpieczne miejsce pracy

Na pewno w ostatnim czasie myjesz ręce częściej niż zazwyczaj. I choć zawsze przestrzegasz zasad bezpieczeństwa i higieny w pracy, to w tym szczególnym okresie należy zastosować wzmożone środki ochrony zdrowia Twojego i Twoich klientów. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić w walce z koronawirusem. Poniżej znajdziesz wskazówki dostosowane do specyfiki salonów beauty.

1. Zaplanuj więcej czasu pomiędzy wizytami

Zorganizuj więcej czasu po każdej wizycie. Wystarczy, że przydzielisz dodatkowe 5/10 minut dla każdego klienta. Dzięki tej pomocniczej chwili możesz dokładnie oczyścić swoje stanowisko pracy, używając środków dezynfekujących. Znajdziesz również czas na dodatkowe umycie rąk lub zastosowanie środka do dezynfekcji rąk – używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

2. Zreorganizuj przestrzeń salonu

Jednym z powodów szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa jest bliska odległość między osobą zakażoną i zdrową. Osoba zakażona, gdy kaszle lub kicha pod ciśnieniem wydala małe kropelki śliny i śluzu, które zawierają wirusa. W celu zachowania bezpieczeństwa, staraj się zachować jak największą odległość względem klienta. Według Ministerstwa Zdrowia taka odległość powinna wynosić co najmniej 1 metr. Pomyśl o reorganizacji przestrzeni w salonie, rozmieszczając stanowiska pracy w bezpiecznej odległości. W ten sposób nie tylko wprowadzisz środki ostrożności, ale również zapewnisz klientom dodatkową przestrzeń, podnoszącą ich komfort.

3. Upewnij się, że środki czystości są łatwo dostępne

Zapewnij chusteczki higieniczne przy każdym stanowisku pracy, aby w razie potrzeby kichania lub kaszlu, znajdowały się pod ręką. Ustaw pudełka tak, żeby klient i pracownik z łatwością po nie sięgnęli. Nie zapomnij uzupełnić mydła i środków do dezynfekcji rąk.  Możesz także poprosić klientów o umycie i  dezynfekcję rąk po wejściu do salonu.

4. Rozważ płatności mobilne

Gotówka niewątpliwie stanowi łatwe źródło przenoszenia zarazków. Dlatego warto wziąć pod uwagę możliwość płatności bezdotykowych. Jeśli masz skonfigurowane płatności mobilne w Booksy, poproś klientów o płatność za usługę bezpośrednio z telefonu. Takie rozwiązanie jest nie tylko proste i wygodne, ale i skutecznie minimalizuje rozprzestrzenianie się wirusów.

Spraw, żeby klienci czuli się bezpiecznie

Równie ważne, co wdrożenie wzmożonych środków ostrożności w salonie, jest zadbanie o komfort psychiczny klientów. Oczywiście, kluczowe znaczenie ma zapewnienie o przestrzeganiu zasad higieny w salonie. Jednak warto również wziąć pod uwagę inne sposoby pomagające zachować dobre samopoczucie podczas wizyty. Zobacz, jak możesz to osiągnąć.

5. Zmień zasady odwoływania i przekładnia wizyt

Poinformuj klientów, że jeśli nie czują się dobrze, mogą odwołać umówioną wizytę lub przełożyć termin na później. Wyślij wiadomości SMS lub wiadomości e-mail. Wygodną i szybką wysyłkę zrobisz przez Booksy Biz. Możesz także zamieścić informację w swoich social mediach. W tym celu także możesz wykorzystać jedną z funkcji Booksy Biz – Kreator Postów Social Media.
Co więcej, masz prawo odmówić wykonania usługi klientowi, który jest chory. Taką informację możesz zawrzeć w regulaminie salonu. Ważne jest, żeby wytłumaczyć powód takiej decyzji. Klient powinien zrozumieć, że Twoje zdrowie, zdrowie Twoich pracowników i klientów jest dla Ciebie najważniejsze.

6. Przypominaj o zachowaniu higieny

Nie zaszkodzi jeśli przypomnisz klientom, żeby szczególnie dbali o higienę. Możesz zamieścić we wnętrzach salonu tablice lub plakaty informujące o konieczności mycia rąk przed wizytą czy o właściwym zachowaniu podczas kaszlu czy kichania. Świetnie sprawdzą się również grafiki wyświetlane na Twoich social mediach (wykorzystaj Kreator Postów Social Media). Te łatwe do stworzenia narzędzia mogą  informować o czym tylko chcesz. 

7. Monitoruj doniesienia o COVID-19

Bądź na bieżąco z informacjami odnośnie koronawirusa. Dzięki temu będziesz w stanie odpowiedzieć na ewentualne pytania klientów w tej sprawie. Udzielając rzeczowej i sprawdzonej odpowiedzi zyskasz w ich oczach i wzbudzisz zaufanie.  

Ochronę przed wirusami wzmocnisz stosując się do zaleceń służb sanitarnych. Booksy natomiast pomoże Ci zorganizować pracę salonu.

Może spodoba Ci się również...

Wypróbuj Booksy przez 7 dni ZA DARMO!

Odkryj zalety korzystania z Booksy, a już nigdy nie wrócisz do tradycyjnego kalendarza!